URLA ENGINAR FESTIVALI TURU
Ercan Havalimanında acente yetkilimiz ile buluşuyoruz c/in işlemlerimizin ardından saat 07.45’de Pegasus Havayolları ile Ercan Havalimanından İzmir’e uçuşumuzu gerceklestırıyoruz.09.30 de bizi bekleyen kokartlı rehberimiz ve aracımızla beraber İzmir’in tarihi mekânı konak meydanına geçiyoruz. Konak meydanında tarihi saat kulesi, Kurtuluş savaşının en önemli simgelerinden hasan Tahsin heykeli, Türkiye de ve dünyada tanınmış olan kemer altı çarşısı, Gene Tarihi bir miras olan kızlar ağası hanına rehberimizin akıcı anlatımı eşliğinde geziyoruz. Sonrasında akşam otelimize hareket için verilen saate kadar tüm misafirlerimize serbest zaman sunuyoruz. Serbest zamanımızın ardında küçük ve aile işletmesi olan gümüldür ’deki otelimize doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Otelde alacağımız zengin serpme kahvaltı sonrasında 08.30 gibi otelden Urla’ya hareket ediyoruz.  Türkiye’de 2015 yılından itibaren Tanju Okan ile özdeşleşen Urla’da artık bir Festivali var. Urla Enginar Festivali ülkemizin önde gelen gastronomi uzmanları, yazarları, akademisyenleri bir araya getiriyor.  Ege mutfağının zeytinyağlı yemeklerinin tanıtımını yaparak, gastronomi turizmin kalkınmasını artırmak amacıyla düzenlenmektedir. Urla’da ilk durağımız olan iskele, antik çağın en önemli ticaret merkezlerinde biri olan Klazomenai Antik Kenti’ni ve Antik Limanı’nı geziyoruz. Anadolu’nun en eski zeytinyağı fabrikası gezilerini yapıyor ve öğlen yemeğimizi Urla merkezde yöresel lezzetlerle alıyoruz, ardından Urla Enginar Festivali’ni izlemek ve bölge halkı tarafından yarışmaya katılan lezzetleri tanımak ve tatmak için festival alanına geliyoruz. Festivalde enginar ile yapılan ürünlerden tadıyor ve farklı yemekler hakkında bilgi alıyoruz. Ardından Alaçatı’ya hareket. Alaçatı’nın simgesi haline gelen yel değirmenleri, sakız ağaçları ile ünlü olan evleri ve şirin dar sokaklarında yapacağımız yürüyüş sonrasında gümüldür ’deki otelimize doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Otelimizde aldığımız kahvaltı sonrasında kokartlı rehberimiz ile birlikte Dünyaca ünlü Hristiyan âleminin en önemli noktalarından olan Meryem Ana evine doğru yola çıkıyoruz. Meryem Ana Evine ziyaretimizi tamamladıktan sonra kıyametin uğramayacağı yer olarak tanınmış Meyve şarapları ile ünlenmiş Selçuk un en şirin köyü olan şirince köyüne çıkıyoruz. Burada Meyve şaraplarının tadımını yaptıktan sonra isteyen misafirlere serbest zaman sunuyor isteyen misafirlerimizde rehberimiz eşliğinde şirince deki papazın kilisesine çıkıyoruz. Şirince gezimizi tamamladıktan sonra, zaman kalması durumunda optimum alışveriş merkezine gidilecektir.

Dönüş için havalimanına hareket ediyoruz. Turumuzun sonu.