GAP TURU
Uçuş saatimizden iki saat önce, Ercan havalimanında Acente Yetkilimiz ile buluşmamızın ardından Pegasus Havayollarının 15.00 Gaziantep uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Saat 16.05’de varışımızın ardından bizleri bekleyen aracımız Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. Yolda verilen molamızın ardından yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuzdan sonra Mardin’de ki otelimize varıyoruz. Konaklama otelimizde.

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Midyat’a hareket ediyoruz. Mor Gabriel Manastırı ziyareti yapıyoruz. Midyat’ta Süryani Sanatkârlarının Mücevher Atölyelerini ziyaret için serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeğinin ardından Mardin’deki gezimize başlıyoruz. Uzun yıllar Süryani cemaatinin patriklik mekanı olan ve şu sıralar Metropolitlik Statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini görüyoruz. Ardından yolumuz üzeri Firdevs Köşkünü görerek Mardin şehir merkezine geçiyor ve bu etkileyici orta çağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yapmaya başlıyoruz. Yürüyüş sırasında Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, Şehidiye Cami, Ptt Evi (Şatana evi), Mardin’in taştan dar sokakları gezileri sırasında kendinizi başka bir dünyada bulacaksınız. Sonrasında Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesinde duruyoruz ve Sınıflar, Eyvan, Cami, hayat havuzu gibi kısımları geziyoruz. Buradan bakıldığında Mezopotamya Ovasının görüntüsü sizleri büyüleyecek. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Otelimizde alacağımız kahvaltı ardından, Urfa’ya doğru yola çıkıyoruz. Mardin Urfa arası keyifli geçen yolculuğumuzun ardından Urfa’ya ulaşıyoruz. Urfa'ya bağlı ismi "Yolların kesiştiği yer" anlamına gelen Harran'a gidiyoruz. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi(Ulu Cami), Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evleri göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Balıklı Göl ziyareti yapıyoruz. Urfa içerisinde serbest zaman gezimizin ardından otelimize dönüyoruz. Akşam Urfa türküleri, yöresel yemekler ve çiğ köfte eşliğinde unutulmaz Sıra Gecesine gidiyoruz. (Exstra). Eğlencemizin ardından otele hareket konaklama otelimizde.

Otelimizde alacağımız kahvaltı ardından, Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Birecik Baraj Gölü üzerinde 1 saat sürecek bir Tekne Turuna çıkıyoruz. (Exstra). Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gezdikten sonra tekrar Halfeti’den ayrılarak Gaziantep’e ulaştıktan sonra bölgenin en çarpıcı özelliklerinden olan Çarşılar da öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman ardından Havalimanı C/in işlemlerimizin ardından Pegasus havayollarının 16.30 uçağı ile Ercan uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuzun sonu.